Sončna dežela, topli ljudje, samostani, kulturni in naravni biseri, vključno s tistimi iz Ohrida, so razlog, da se nam pridružite na 6 dnevnem potovanju po Makedoniji. V ponudbo so vključene udobne namestitve, kulinarika, vse vstopnine, takse in drugi stroški na poti.
Prednost 6 dnevne ponudbe je vezan let z odlično povezavo iz Ljubljane v Skopje. Za popolno doživetje Makedonije smo dodali prosti dan na Ohridu, ki ga boste preživeli po svoje.
Termin 29.4. – 4.5. 2025 je trenutno razprodan in umaknjen iz prodaje. V primeru, da udeleženci nebi potrdili udeležbe s plačilom avansa (v prihodnjem tednu) se bo termin ponovno vrnil v prodajo.
Letališče Ljubljana (Aerodrom Brnik)
Letališče Skopje (Aerodrom Skopje)
2 uri pred napovedjo leta
Potovanje “Makedonija z letalom” nam bo v 6 dneh približalo zanimivo zgodovino, naravne lepote in kulturne znamenitosti Makedonije. Ponudba vključuje vse vstopnine, panoramski vožnji z ladjo, bogato kulinariko vključno z degustacijo vin v odlični vinski kleti Tikveš.
Za popolno in sproščeno doživetje smo dodali prosti dan na Ohridu, ki ga boste lahko preživeli po svoje in obiskali zanimive destinacije izven predvidenega programa potovanja.
Zbiranje skupine na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana, mejne formalnosti in jutranji let v Beograd in nato v Skopje, kamor bomo prišli v popoldanskih urah. Po mejnih formalnostih sledi krajša vožnja do Skopja.
Prihod v Skopje, kjer si bomo najprej privoščili kosilo. Sledi ogled makedonske prestolnice, ki jo bomo spoznali skozi voden ogled mesta. Ob sprehodu po promenadni ulici si bomo ogledali spominski center Matere Tereze (rojstna hiša je bila porušena v potresu). Sprehodili se bomo vse do stare železniške postaje z uro, ki se je ustavila ob uničujočem potresu 26. julija 1963 ob 5:17 uri. Ta dogodek je zahteval več kot 1.000 življenj in uničil okoli 80 % mesta.
Skopje je prestolnica z mešanico zgodovine, kulture in arhitekture, ki pritegne obiskovalca. Ob ogledu bomo spoznali zgodovino vse od ilirskih plemen, slovanskih plemen, otomanskega imperija, vse do spomenikov današnjega časa. Obiskali bomo Trg Makedonija v središču mesta, ki je hkrati osrednji mestni trg. Osrednja atrakcija je 22 metrov visok bronasti kip Aleksandra Velikega (“Bojevnik na konju”), okoli katerega so številne lokalne kavarne, restavracije in trgovine. Ogledali si bomo Kamniti most, ki je eden prepoznavnih simbolov mesta in je bil zgrajen med letoma 1451 – 1469. Most je spoj med modernim in tradicionalnim delom mesta.
Sledi sprehod po Starem bazarju, ki je eno največjih trgovskih srednjeveških središč Evrope iz 12. stoletja in se razprostira od Kamnitega mostu do Skopske trdnjave oziroma do mestne tržnice – Bit bazarja. Stari bazar je mešanica otomanske in bizantinske arhitekture. Ta del mesta je, zaradi specifične nizke gradnje, eno redkih ohranjenih središč, ki jih leta 1963 ni uničil potres. Tukaj si bomo ogledali mošeje, cerkve, muzeje in stolp z uro iz 16. stoletja.
Po ogledu se bomo namestili v hotelu. Prosti čas za druženje, doživetje večernega utripa mesta.
Po zajtrku sledi vožnja s postanki do Ohrida. Na poti se bomo ustavili v Vevčanih, vasici z vodnimi izviri in zanimivo zgodovinsko zapuščino.
Čeprav je vas le majhna pika na zemljevidu, nosi zanimivo zgodovino in bogastvo vodnih virov. V vasi Vevčani je toliko vode, da lahko na trenutek pomislite, da ste prispeli v podeželske Benetke.
Vevčani se v zgodovini omenja kot naselje že na koncu 9. stoletja, ko je bil razvit in gospodarsko močan kraj. Danes so Vevčani zanimivo mesto s posebnim šarmom in ljudmi, ki jih odlikuje uporništvo. Proti koncu 80 let prejšnjega stoletja, ko je bila Makedonija še del Socialistične federativne republike Jugoslavije, so v Vevčanih potekali protesti, zaradi poskusa odvzema vodnih virov s strani oblasti za oskrbo elitnega vikend naselja Elen Kamen, kjer so takrat živeli oblastniki. Prebivalci Vevčanov so se temu uprli in leta 1987 pripravili organiziran upor, saj je Vevčanom grozila izguba vodnih virov. Prebivalci Vevčanov so na vrhuncu nemirov 7. avgusta 1987 postavili lesene in kamnite palice in se oborožili s kmetijskim orodjem. Proti njim so nastopile posebne policijske enote, ki so prvič v tedanji Jugoslaviji uporabile “električne palice”.
Uporniški duh vaščanov je razburil takratno Jugoslavijo. Prebivalci Vevčanov so prejeli pisma in telegrame podpore. Zato ni presenečenje, da so ob razpadu Jugoslavije v Vevčanih 19. september 1991 v znak protesta razglasili svojo republiko Vevčani s svojo valuto “Vevčani ličnik” in izdajali tudi svoje osebne – potovalne dokumente. V Vevčanih si bomo privoščili še tradicionalno kosilo v lokalnem ambientu.
Na poti do Ohrida bomo naredili še postanek v mestu ob Ohridskem jezeru – Struga. Struga je mesto ob Ohridskem jezeru in leži na obeh bregovih reke Črni Drim. Staro ime mesta je Enhalon, ki v starodavnem grškem jeziku pomeni jegulja. V tistem času je bilo mesto majhno naselje. Kasneje je naselje dobilo ime Struga.
Prihod na Ohrid, kjer se bomo namestili v hotelu. Sledi krajši orientacijski sprehod po Ohridu in prosti čas za doživetje večernega utripa mesta.
Po zajtrku prosti dan za oddih ob Ohridskem jezeru, samostojne oglede vsebin, ki jih nismo zajeli v program. Možnost ogleda in kopanja v ribiški vasici Trpejca, doživetje narodnega parka Galičnik, vzpon na Kruševo z muzejem in spominskim centrom Toše Proeski….
Po zajtrku se bomo zbrali in popeljali z ladjo po Ohridskem jezeru. Iz vodne perspektive si bomo ogledali najbolj atraktivne znamenitosti, cerkve in druge posebnosti mesta.
Popeljali se bomo do Zaliva kosti, zanimivega muzeja tukajšnje prazgodovine koliščarjev. Muzej se nahaja na izkopavališču Micov Kamen ob ohridski obali. Prvotno prazgodovinsko naselje izvira okoli 1.200 let pred našim štetjem in je obsegalo 8.500 kvadratnih metrov. Prazgodovinsko naselje na lesenih pilotih šteje 24 kopij prazgodovinskih hiš, ki pripovedujejo zgodbe o vsakdanjem življenju skupnosti prazgodovinskega človeka.
Sledi vožnja do najbolj južnega makedonskega dela Ohridskega jezera, kjer si bomo ogledali samostanski kompleks Svetega Nauma. Samostanski kompleks leži na visoki skali nad Ohridskim jezerom. Samostan iz leta 905 je najbolj obiskana znamenitost Ohridskega jezera, tudi zaradi sproščujočega naravnega ambienta, ki ga ob turkizno zeleni vodi tvori 45 podvodnih izvirov reke Črni Drim. Po sprehodu v sproščujočem ambientu si bomo privoščili kosilo v priznani restavraciji.
Vrnitev na Ohrid, kjer bomo po kosilu imeli prosti čas za kopanje, sprehod ob jezeru ali starem delu mesta.
Po zajtrku se bomo podali proti Bitoli in naredili postanek v Resnu, ki je po zgodovinskih virih eno starejših makedonskih mest. Ob jabolkih, kot prepoznavnem simbolu Resna, si bomo ogledali tudi dvorec, ki ga je postavil tukaj rojen Ahmed Nyazi Beg, turški velikaš. Dvorec so domačini poimenovali Saraj (palača). Dvorec je za Makedonijo neobičajen, saj se razlikuje po slogu gradnje. Idejno zasnovo za dvorec je arhitekt dobil po vzoru francoskega dvorca Chateau de Chenonceau, ki leži v dolini reke Loire.
Ogledali si bomo Bitolo, ki je bila že v času Otomanskega cesarstva eden od pomembnejših kulturnih centrov. V Bitoli, na oficirski šoli, je med letoma 1896 in 1898 diplomiral oče turškega naroda Kemal Ataturk, ki ima tukaj svojo spominsko sobo. Bitola je v zgodovini veljala za mesto diplomatov. Prvi konzulat v Bitoli je bil odprt že leta 1851. Sprehodili se bomo skozi zgodovinsko približno kilometer dolgo osrednjo ulico “Širok Sokak”. Na poti si bomo ogledali še Saat Stolp, mestno fontano, Cerkev Sv. Dimitrija in druge zanimivosti.
Sledi vožnja mimo Prilepa do Kavadarcev v vinorodno makedonsko pokrajino Tikveš. Tikveš je regija z najštevilnejšimi in največjimi vinogradi na Balkanu. Vinska pokrajina Tikveš leži na isti zemljepisni dolžini kot Toskana v Italiji, Bordeaux v Franciji in dolina Nape v ZDA. Po kvadratnih površinah je ena največjih regij v Makedoniji in se nahaja na 41-42˚ zemljepisne širine. Na posestvu bomo spoznali način pridelave makedonskih vin in njihovo hranjenje v impozantni vinski kleti Tikveš. Sledi vodena degustacija, ki ji bomo pridodali še odlično makedonsko kulinariko.
Vožnja v Skopje, namestitev v hotelu in prosti čas za doživetje živahnega večernega utripa mesta.
Po zajtrku si bomo vzeli čas za ogled Kanjona Matka, kar v prevodu pomeni maternica.
Ta makedonski biser, ki ga tvori ambient zajezene Treske in navpičnih skal, je bil kandidat za eno od svetovnih čudes. Zapeljali se bomo s čolnom skozi kanjon do vhoda v jamo “Vrelo”, ki velja za eno najglobljih podvodnih jam na svetu.
Po ogledu Matke se bomo za kratek čas ustavili še v skopskem Starem Bazarju z možnostjo nakupov na mestni tržnici Bit Pazar. Ogled Starega Bazarja bomo lahko izkoristili tudi za doživetje lokalnega utripa ob pitju turške kave ali čaja.
Po okrepčilu vožnja do letališča Skopje, vkrcanje na letalo in povratni popoldanski let v Ljubljano, kamor bomo prispeli v zgodnjih večernih urah.
Termin 29.4. – 4. 5. 2025 smo zaradi prejetih rezervacij začasno umaknili iz prodaje. Na voljo je še termin z zagotovljenim odhodom 20.5. 25. 5. 2025.