Nizozemska

Nizozemska privablja obiskovalce z edinstveno kombinacijo naravnih lepot in sodobnega življenja. Poleg znamenitih polj tulipanov in mreže kanalov navdušuje s svojimi muzeji svetovnega slovesa, kot sta Rijksmuseum in Muzej Van Gogha.

Država je znana tudi po inovativnosti na področju trajnostnega razvoja, kar se odraža v pametnih mestih, sodobni arhitekturi in impresivnih vodnih gradbenih projektih, kot je znameniti nasip Afsluitdijk. Velik del Nizozemske leži pod morsko gladino, kar je privedlo do izjemnih rešitev za zaščito pred poplavami, kot so prostrani nasipi in polderji.

Tradicionalni mlini na veter so nepogrešljiv del nizozemske krajine. Nekoč so igrali ključno vlogo pri črpanju vode in mletju žita, danes pa so prepoznaven simbol kulturne dediščine in tehničnega razvoja preteklosti.

Poleg tega se Nizozemska ponaša z izjemno razvito kolesarsko kulturo. S tisoči kilometrov skrbno urejenih kolesarskih poti je prava oaza za vse navdušence nad kolesarjenjem, kjer se tradicija prepleta z moderno trajnostno mobilnostjo.

Površina42.000 km²
Prebivalcev 18,277,200 (2024)
PrestolnicaAmsterdam
ValutaEvro
JezikNizozemščina

O NIZOZEMSKI

Nizozemska je država v zahodni Evropi, znana po ravninskem reliefu, impresivnih nasipih in barvitih poljih tulipanov. Njena zgodovina sega v zlati vek 17. stoletja, ko je bila ena vodilnih pomorskih in trgovskih sil. Za naše popotnike smo pripravili potovalni program, ki vključuje obisk najpomembnejših znamenitosti, od Amsterdama do tradicionalnih mlinov na veter in slikovitih kanalov.

ZGODOVINA NIZOZEMSKE

Nizozemci so območje današnje Nizozemske naselili že v antiki, ko so se tam naselila različna germanska in keltska plemena. Regija je bila pomemben del severnih meja Rimskega imperija vse do njegovega propada v 5. stoletju. Po koncu rimskega obdobja je ozemlje postalo del Frankovskega kraljestva, ki je kasneje preraslo v Sveto rimsko cesarstvo.

V srednjem veku so se na tem ozemlju oblikovale številne neodvisne grofije in vojvodine, med katerimi so bile najpomembnejše Flandrija, Brabantska vojvodina in Holandija. Ta območja so slovela po razviti trgovini in obrtništvu ter po živahnih mestih, kot sta Brugge in Amsterdam, ki sta bila pomembna trgovska središča.

V 16. stoletju je bila regija pod oblastjo Španskega imperija, vendar so severne province pod vodstvom Viljema Oranskega začele upor proti španski oblasti. Leta 1581 so severne province razglasile neodvisnost in ustanovile Republiko sedmih združenih provinc, ki velja za temelj današnje Nizozemske. Sledil je zlati vek v 17. stoletju, ko je Republika postala ena najbogatejših in najvplivnejših držav na svetu. Nizozemska je zgradila močno pomorsko silo, vzpostavila globalne trgovske poti, kolonialna ozemlja in ustanovila vplivne trgovske družbe, kot sta bili Vzhodnoindijska in Zahodnoindijska družba.

V 18. stoletju je moč Republike začela upadati zaradi notranjih sporov in moči drugih evropskih sil. Po koncu Napoleonovih vojn je bila leta 1815 ustanovljena Kraljevina Nizozemska, ki je postala ustavna monarhija. Kraljevina je združila severne in južne province, vendar so se južne province leta 1830 odcepile in ustanovile Belgijo.

Danes je Nizozemska znana po svoji bogati zgodovini, naprednem gospodarstvu, umetnosti, znanosti in trajnostnem razvoju. Z združevanjem dediščine preteklosti in sodobne inovativnosti je Nizozemska ena najbolj razvitih in vplivnih držav na svetu.

 

Nizozemska je bila kolonialna sila od 17. do 19. stoletja, s ključnimi kolonijami v Indoneziji, Surinamu in na Karibih. To obdobje, znano kot zlata doba, je zaznamovalo razcvet trgovine, umetnosti in znanosti.

Kraljeva družina Nizozemske

Kraljeva družina na Nizozemskem ima bogato zgodovino, ki sega v 16. stoletje, ko je Viljem I. Oranski vodil upor proti španski oblasti. Postal je simbol svobode in enotnosti, njegov vpliv pa je še danes globoko prisoten v nizozemski družbi.

Danes kraljevo družino vodi kralj Willem-Alexander, ki je leta 2013 na prestolu nasledil svojo mater, kraljico Beatrix. Bil je prvi kralj po več kot sto letih vladavine kraljic. Willem-Alexander je znan po svoji preprostosti in osredotočenosti na trajnostni razvoj. Ob njem stoji kraljica Máxima, priljubljena zaradi svoje karizmatičnosti in podpore dobrodelnim projektom.

Eden najživahnejših dogodkov, povezanih s kraljevo družino, je King’s Day (Koningsdag). Praznujejo ga 27. aprila, na rojstni dan kralja. Na ta dan se Nizozemci oblečejo v oranžno, barvo, ki simbolizira rod Oranskih, in po vsej državi prirejajo praznovanja. Ulice se spremenijo v živahna prizorišča s tržnicami, glasbenimi nastopi in plesi. Kraljeva družina se vsako leto pridruži praznovanju v enem izmed mest, kjer se srečajo z ljudmi in sodelujejo na dogodkih.

King’s Day ni le praznik, temveč izraz nizozemskega narodnega ponosa in povezanosti med monarhijo in ljudmi. Kralj Willem-Alexander in kraljica Máxima s svojo energijo in sodobnim pristopom ohranjata tradicijo, hkrati pa monarhiji dajeta svež, moderen pečat. Njun poudarek na trajnosti, družbeni pravičnosti in vključevanju krepi vez med ljudmi in kraljevo družino.

 

Za Nizozemce kralj pooseblja enotnost, tradicijo in ponos, hkrati pa predstavlja srce njihove ustavne monarhije. Njegova vloga je simbolična, a kljub temu pomembna, saj povezuje državljane in krepi občutek narodne identitete.

Novejša zgodovina

Kljub številnim spremembam v svoji politični in gospodarski zgodovini je Nizozemska v zadnjih desetletjih doživela pomembne preobrazbe. Po drugi svetovni vojni je Nizozemska ponovno vzpostavila svojo suverenost in začela obnavljati svojo infrastrukturo ter gospodarstvo. V povojnem obdobju je država postala ključni član številnih mednarodnih organizacij, vključno z Evropsko gospodarsko skupnostjo (EEC), predhodnico današnje Evropske unije, ter NATO.

V 60. in 70. letih 20. stoletja se je Nizozemska soočala z gospodarskimi izzivi, vendar je z reformami in vlaganji v inovacije uspela utrditi svoj položaj kot ena izmed gospodarsko najstabilnejših držav v Evropi. Hkrati se je država razvijala v smeri socialne liberalnosti, z naprednimi politikami na področju človekovih pravic, okoljske trajnosti in zdravstvenega varstva.

V 21. stoletju se Nizozemska sooča z novimi izzivi, kot so migracije, podnebne spremembe in digitalizacija gospodarstva. Kljub temu ostaja ena izmed vodilnih držav na področju inovacij, trajnostnega razvoja in mednarodnega sodelovanja.

Geografija

Nizozemska leži v severozahodni Evropi ob obali Severnega morja in ima razmeroma nizko ležeč teren, ki ga zaznamuje raznolika pokrajina z značilnimi rekami, kanali, polderji in sipinami. Na vzhodu meji z Nemčijo, na jugu z Belgijo, severno in zahodno pa jo obliva Severno morje.

Več kot polovica države leži pod morsko gladino, zato je Nizozemska razvila edinstvene rešitve za obvladovanje poplav, kot so nasipe, pregrade in zapleteno mrežo kanalov. Ravna pokrajina je značilna za sever in osrednji del države, medtem ko na jugu najdemo nekoliko višji, gričevnat svet, zlasti v pokrajini Limburg.

Za razliko od večine evropskih držav Nizozemska nima naravno visokih gora. Namesto tega je njeno obmorsko področje prepredeno s sipinami in umetnimi nasipi, ki varujejo notranjost pred morjem. Država je znana po svojih velikih pristaniščih, zlasti Rotterdamu, ki velja za eno največjih pristanišč na svetu.

Podnebje

Nizozemska ima blago oceansko podnebje, za katerega so značilne mile zime in prijetno topla poletja. Zaradi bližine Severnega morja je vreme pogosto vlažno, z dežjem, ki se pojavlja skozi vse leto. Na zahodnem delu, bližje morju, so zime toplejše in poletja zmernejša, medtem ko je na vzhodu vreme bolj razgibano, z nekoliko hladnejšimi zimami in toplejšimi poletji.

Sneženje pozimi je redko, poletne temperature pa se običajno gibljejo med 20 in 25 °C. Severno morje prispeva k blaženju vremenskih skrajnosti, vendar je veter, še posebej ob obali, pogosto prisoten. V notranjosti države je vpliv morja manj izrazit, zato so temperaturne spremembe bolj občutne. 

 

 

 

 
 
 
 

Kulinarika

Nizozemska kulinarika temelji na svežih lokalnih sestavinah in tradicionalnih receptih, ki odražajo geografske in kulturne vplive. Med priljubljenimi jedmi izstopajo surove haringe (slanike), znane kot Hollandse Nieuwe, ki jih postrežejo s čebulo, dimljena jegulja ter svež kruh z maslom in s siri, kot je gouda. Na severu in vzhodu prevladujejo preproste jedi, kot so klobase, kroketi in erwtensoep (gosta grahova juha), ki jih pogosto spremlja lokalno pivo.

Med najbolj znanimi sladkimi dobrotami izstopajo stroopwafels, hrustljavi vaflji, napolnjeni s karamelo, ter poffertjes, drobne puhaste palačinke. Kot ena vodilnih proizvajalk sira na svetu se Nizozemska ponaša z raznoliko kulinarično dediščino, kjer se prepletajo vplivi obalnih regij in kontinentalne kuhinje.

 

 
 
 
 

Dežela umetnosti in svobode

Domovina Rembrandta in Van Gogha, kjer umetnost sreča svobodo.

ZNAMENITOSTI

Nizozemske
AMSTERDAM

01.

Zaanse Schans

02.

Volendam

03.

Haarlem

04.

Amsterdam

Amsterdam, mesto kanalov, umetnosti in zgodovine, navdušuje z edinstveno arhitekturo, živahnim vzdušjem in bogato kulturno dediščino. Prežet z dediščino velikih umetnikov, kot so Rembrandt, Van Gogh in številni drugi mojstri, razkriva zaklade svetovne umetnosti. Slikoviti mostovi, cvetlične tržnice in sproščeni domačini ustvarjajo nepozabno doživetje v mestu, kjer se tradicija prepleta s sodobnostjo.

Zaanse Schans

Zaanse Schans je zgodovinska vas ob reki Zaan, ki vas popelje nazaj v čase, ko so mlinarske vasi oblikovale nizozemsko pokrajino. Z zbirko delujočih mlinov na veter, tradicionalnih lesenih hiš in unikatnih trgovinic ponuja pristno izkušnjo nizozemske dediščine.

Volendam

Volendam je živahna ribiška vas, znana po barvitih lesenih hišah in pristanišču, polnem ribiških čolnov. Duh tradicije je prisoten na vsakem koraku, od lokalne kulinarike do tradicionalnih noš, ki jih lahko še danes vidimo na ulicah. Volendam je popolna destinacija za tiste, ki želijo okusiti pristen nizozemski način življenja in občudovati slikovite razglede ob morju.

Marken

Marken je tiha vas, kjer se zdi, da se je čas ustavil. Nekdanji otok je danes povezan s kopnim, a je ohranil svoj edinstven značaj. Značilne lesene hiše, postavljene na kolih, odražajo prilagoditev življenju ob vodi. Vasica ponuja spokojno vzdušje, ozke poti in čudovito obalo, ki je prava oaza miru za obiskovalce, ki iščejo oddih od mestnega vrveža.

Haarlem

Haarlem, le streljaj stran od Amsterdama, je mesto s čudovito arhitekturo, bogato zgodovino in živahnim kulturnim utripom. Ponaša se z vrhunskimi muzeji, kot je Frans Hals Museum, in veličastno katedralo sv. Bava. Poleg tega so njegove ozke tlakovane ulice polne butičnih trgovin, prijetnih kavarn in cvetličnih trgov, zaradi katerih je mesto pravi skriti biser za ljubitelje umetnosti in sprostitve.