Slovaška

Opis

Površina49.035 km²
Prebivalcev5.449.270 (2021)
PrestolnicaBratislava
ValutaEvro
JezikSlovaščina

O SLOVAŠKI

Slovaška je dežela v osrčju Evrope. Destinacija polna življenja in novih odkritij nas pričakuje. Znameniti gradovi, neokrnjena narava, bogata kulturna dediščina so samo eni od razlogov, da izberemo Slovaško za našo naslednjo destinacijo.

ZGODOVINA SLOVAŠKE

STARI VEK

Območje današnje Slovaške je bilo poseljeno že več tisočletij pred našim štetjem. Približno 500 let pred našim štetjem so tu živeli Kelti, ki so ustvarili pomembne naselbine in zgradili mogočne utrdbe, med drugim na območju današnje Bratislave. Slovaška je bila v tem času pomemben del keltske civilizacije, znane po razvejanih trgovskih poteh in naprednih kovinskih izdelkih.

V 2. stoletju našega štetja je območje prišlo pod vpliv Rimskega imperija. Rimske čete so ob Donavi postavljale utrdbe in razvijale trgovinske povezave. Ostanki te dediščine, kot so arheološka najdišča, še danes pričajo o pomenu Slovaške v antiki.

Grad iz 13. stoletja,  postavljen na pečini, velja za enega najbolj slikovitih na Slovaškem. Zaslovel je tudi v kultnem vampirskem filmu Nosferatu.

SREDNJEVEŠKA Slovaška

V 6. stoletju so se na območje današnje Slovaške naselila slovanska plemena, ki so oblikovala prve trajne skupnosti. Zahodna Slovaška je v 7. stoletju postala središče Samove plemenske zveze, prve politične tvorbe Slovanov v srednji Evropi.

Po razpadu plemenske zveze je območje postalo del Velikomoravske kneževine (9. stoletje), ki velja za zibelko slovanske kulture. V tem obdobju je bil vpeljan krščanski nauk s pomočjo misijonarjev Cirila in Metoda, ki sta ustvarila prvo slovansko pisavo – glagolico.

Z začetkom 10. stoletja so ozemlje Slovaške postopoma vključili v kraljevino Madžarsko, kjer je ostalo več stoletij. Srednji vek je bil zaznamovan z vdori Tatarov v 13. stoletju ter gospodarskimi in kulturnimi vzponi. V tem obdobju so nastajala pomembna rudarska mesta, kot so Banská Štiavnica, Kremnica in Banská Bystrica, ki so slovele po rudarstvu in kovinarstvu. Leta 1465 je kralj Matija Korvin v Bratislavi ustanovil prvo univerzo, kar je pospešilo razvoj izobraževanja in kulture.

Srednjeveški festivali na Slovaškem še danes potekajo na gradovih Spišský hrad, Bojnický zámok in Oravský grad in oživljajo zgodovino z avtentičnimi kostumi in tradicijami.

Novejša zgodovina

Po koncu Prve svetovne vojne leta 1918 je Slovaška skupaj s Češko in Moravsko ustanovila novo državo, Češkoslovaško. Združitev je omogočila politično in gospodarsko okrepitev obeh narodov, čeprav so bile razlike med češkim in slovaškim delom izrazite.

Med drugo svetovno vojno je Slovaška postala satelitska država nacistične Nemčije. Po vojni je Češkoslovaška obnovila svojo državnost in postala del socialističnega bloka pod vplivom Sovjetske zveze. Pomemben preobrat je prišel leta 1989 z žametno revolucijo, ki je prinesla konec komunistične vladavine.

Leta 1992 je bila sprejeta odločitev o mirni razdelitvi Češkoslovaške. 1. januarja 1993 je Slovaška postala neodvisna država. Od takrat je uspešno gradila svojo identiteto in si utrdila položaj v mednarodni skupnosti. Leta 2004 se je pridružila Evropski uniji in Natu, kar je močno vplivalo na njen politični in gospodarski razvoj.

Geografija

Slovaška je celinska država brez izhoda na morje. Relief je večinoma gorat in hribovit, saj skozi državo potekajo Karpati. V Visokih Tatrah na severu države se nahaja gora Gerlachovský štít, ki je z 2.655 m najvišja točka. Nekaj nižinskega sveta je v porečju Donave na jugozahodu in na jugovzhodu države. Najnižja točka (94 m) se nahaja na skrajnem vzhodu, kjer reka Bodrog teče na Madžarsko. Najdaljša slovaška reka je Váh, ki izvira v Visokih Tatrah, teče skozi severno in zahodno Slovaško ter se po 403 km pri Komárnu izliva v Donavo. Pomembna reka je tudi Hron. Območje okoli Rožňave (zahodno od Košic) je zakraselo z značilnimi kraškimi pojavi.

Podnebje

Slovaška ima zmerno celinsko podnebje; celinskost se proti vzhodu povečuje. V Karpatih pade do 1400 mm padavin, v ravninah 500-700 mm, največ poleti.Slovaška ima kontinentalno klimo. Južni del je najboljše obiskati od spomladi do jeseni severni pa v času zime.

Kulinarika

Slovaška ima odlično kulinariko. Slovaška tradicionalna kuhinja je kombinacija madžarske in češke; zelo težka, “comfort food”, ki vsebuje veliko testa in na kruhu zamišljenih jedi. Glavne jedi so tudi sladke, kar ni ravno tipično – recimo parene buchty (na pari skuhani buhtlji s sladkim polnilom v omaki iz masla). Potem so tu še korbaciky (korbačiki), rezanci iz prekajenega ovčjega sira; sulance (šulance); različica daljšega njoka, z maslom, orehi ali makom. In seveda juhe in jedi na žlico – česnova juha v kruhovi posodi, zeljna juha z gobami in prekajenim mesom (kapustnica) ter golaževa juha (variacija na klasični golaž).

Med stvarmi katere morate poskusiti so Bryndzové halušky – jed iz krompirovih cmokov in fermentiranega ovčjega sira, Kapustnica – juha od kislega zelja, Pirohy – različne vrste cmokov, Goulash – gulaš, Segedin Goulash – segedin gulaš…

Slovaška je znana predvsem po svojih alkoholnih pijačah. Najdemo pa tudi nekatere značilne brezalkoholne pijače. Lokalna pijača je zagotovo pivo. Tako kot Češka ima tudi Slovaška tradicionalne lokalne pivnice ki so po stilu in kvaliteti zelo podobni Češkim. Med tiste katere je potrebno poskusiti spadajo: Zlatý Bažant, Smädný Mních, Topvar in Šariš. Če pa vam ugajajo alkoholne pijače z višjo stopnjo alkohola pa bodo vam z veseljem ponudili tudi Slivovico, Hruškovico, ali Demänovka. Od brez alkoholnih pijač pa je vredno poskusiti “Vineo”, pijačo ki je izdelana iz belega ali rdečega grozdja.

Dežela barvitosti

Kontrastov naravnih lepot

ZNAMENITOSTI

Slovaške
Bratislavski dvorec

01.

Grad Devin

02.

Tatre Nacionalni Park

03.

Kraška jama svobode Demänovská

04.

Bratislavski dvorec
Graščina stoji na hribu na zahodni strani glavnega mesta Slovaške in je ena od najbolj prepoznavnih znamenitosti Slovaške. Prve utrdbe na tem območju so bile postavljene v 9. stoletju, današnji izgled je dobil Bratislavski dvorec v 15. stoletju. Zadnja večja rekonstrukcija je bila izvedena v za časa Marije Terezije v 18. stoletju. Graščina je služila različnim namenom od semenišča, kasneje je služila kot vojašnica. Leta 1811 so vinjeni avstrijski vojaki zanetili požar, ki ga je popolnoma uničil. Od leta 1956 do 1968 je bil grad obnovljen. V njem ima sedež več uradov vlade, v njem je tudi bogata zgodovinska zbirka orožja, pohištva in predmetov iz ljudske zapuščine.

Grad Devin
Devínski grad ima danes za Slovake velik simbolni pomen, saj v ostankih vidijo korenine slovanskih narodov, ki izhajajo iz Velikomoravske. Stoji na 513 m visoki vzpetini, ki se vzdiguje nad izlivom Morave v Donavo, na mestu, kjer se Donava skozi »Madžarska vrata« (lat. Porta Hungarica, danes Devínska vrata) prebije v Panonsko nižino, je imela strateški pomen že v času pred začetkom našega štetja. Med 1. in 5. stoletjem našega štetja je na pečini stala mejna postojanka Rimskega imperija.

Leta 864 je grad pod imenom Dowina prvič omenjen v neki listini iz Fulde. Takrat je to kot pomembna velikomoravska trdnjava bil obzidan knežji grad s cerkvijo in pokopališčem. Poznejše arheološke raziskave so namignile, da bi devínski grad pravzaprav lahko bil identičen gradu Wogastisburg ali da bi lahko bil središče Samove plemenske zveze, vendar najnovejša dognanja tega ne potrjujejo, kajti manjkajo ravno izkopanine iz 7. stoletje, medtem ko so ponovno prisotne tiste iz 8. stoletja.

Ko je današnja Slovaška po koncu Velikmoravske postala del Madžarske, je grad, ki je vzdržal vse turške vpade, pripadal različnim madžarskim plemiškim rodbinam, dokler ga niso leta 1809 porušile Napoleonove čete. 24. aprila 1836 so se Ľudovít Štúr in njegovi somišljeniki povzpeli do grajskih razvalin, od takrat je romanje do gradu postalo tradicionalno, sam grad pa del slovaškega narodnega mita.

18. julija 1896 je bil na pečini postavljen 33 m visok Árpádov steber, ki je simboliziral tisočletnico Madžarske. Ob tej priložnosti so vzpetino poimenovali Árpádova pečina, ki je to ime med prebivalstvom nemške in madžarske narodnosti obdržala vse do leta 1945. Sam steber so sicer že 31. decembra 1918 razstrelili češki legionarji, ostanke pa so kasneje prenesli na Madžarsko. Leta 1961 so bile ruševine razglašene za nacionalni spomenik in muzej na prostem.